روز جوان بر عاشقان خاندان نبوت مبارک

«جوان به طور طبیعی خواهان عدالت، آزادی مشروع و تحقق آرمان های اسلامی است، جوان تصویری از سیمای امیرالمومنین(ع) را در ذهن خود دارد که او را به هیجان می آورد و نواقص موجود را با آن مقایسه می کند و طالب اصلاح می شود که این چیز بسیار برجسته ای است.»
«جوان به طور طبیعی طالب اصلاح طلبی است. منظور از اصلاح طلبی تعبیرهای رایج آن  و اصلاح طلبی به عنوان بک پز سیاسی نیست، بعضی زیرنام زیبا و جذاب اصلاح طلبی به دنبال چیزهایی هستند که فقط جنبه ی تشریفات در زندگی انسان داشته باشد که این امر نقطه مقابل اصلاح طلبی است، بعضی اسم اصلاح طلبی را می آورند اما مقصودشان اصلاحات آمریکایی است.»
و البته چون جوان هنوز گرفتار مصلحت اندیشی ها و باید ونبایدهای سیاسی نشده است خیلی راحت لب به اعتراض می گشاید.
«جوان راحت و صادقانه اعتراض می کند، ما نباید انتظار داشته باشیم که دانشجو همه ی  سیاست های دستگاه های اجرایی را به طور کامل و با همه وجود بپذیرد و قبول کند... باید این حق را به آن دانشجو داد که به مقتضای جوانی و به مقتضای آن روحیه ی شور و نشاط و شوقی که دارد حالت سوال داشته باشد، اعتراض داشته باشد؛ در محیط دانشگاه ها باید این ها را تحمل کرد و پذیرفت. »
مقام معظم رهبری در جایی سه ویژگی اساسی را برای جوان برمی شمرند که در صورت فراهم آوردن بستر مناسب جهت رشد یافتن این ویژگی ها می توان به پیشرفت آنان امیدوار بود.
«من اساساً در بین خصوصیات مهمی که جوانان دارند سه خصوصیت را خیلی بارز می بینم. آن سه خصوصیت عبارت است از: انرژی ، امید و ابتکار. این سه خصوصیت برجسته در جوان است که اگر واقعاً رسانه ها در کمک های فرهنگی که می کنند، چه گویندگان مذهبی، چه گویندگان مسائل فکری و فرهنگی، چه صدا و سیما و چه مدرسه ها، بتوانند این سه خصوصیت عمده را درست هدایت کنند، من فکر می کنم که خیلی راحت می شود جوان راه اسلامی را پیدا کند. چون اسلام هم چیزی که از ما می خواهد این است که ما استعدادهای خودمان را به فعلیت برسانیم».
ایشان از کسانی که جوانان را متهم به بی دینی می کنند در جاهای مختلف انتقاد می کنند و می گویند:
«یک عده سعی می کنند در بی دین نشان دادن جوانان مبالغه کنند، من صد در صد با این موضوع مخالفم. من معتقدم جوان ها بی دین نیستند، دینی اند، متدین اند. حتی همانی هم که یک جا یک حرکت ضد دینی می کند.»
«آن کسانی که خیال می کنند نسل جوان فاسد شده، چون چهار نفر دختر و پسر با لباسی که آنها نمی پسندند می بینند که لزوماً هم معلوم نیست آنچنان منفی باشد ، اشتباه می کنند.»
«من معتقدم در قضاوت درباره ی جوانان نه باید افراط کرد و نه تفریط. بعضی هستند جوان را متهم می کنند به لاابالی گری . من موافق نیستم. بعضی سعی می کنند اینجور بگویند که جوان ما هیچ خطایی ندارد، با این هم موافق نیستم. با جوان بایستی صمیمی و صادقانه سخن گفت.»
«کسانی که این طور وانمود می کنند که نسلی که دارد روی کار می آید به انقلاب پشت کرده و از ارزش های دینی رویگردان شده است، بنده صد در صد حرف آن ها را رد می کنم.بنده از عوامل فسادانگیز فرهنگی، ماهواره، اینترنت، رمان ها، فیلم ها و آهنگ ها کاملاً خبر دارم و آن ها را دست کم نمی گیرم.
من عمرم را در میان جوان ها گذرانده ام و تا به امروز هم ارتباطم با جوانان قطع نشده است، بنابراین می دانم حال و هوای جوانی چیست و امروز در فضای جوانی ما چه می گذرد، اما معتقدم نسل کنونی امروز این قدر هم آسیب پذیر و شکننده نیست؛ این را بد فهمیده اند. وقتی روزهای اعتکاف ماه رجب فرای می رسد مسجد دانشگاه تهران جزء شلوغ ترین مراکز اعتکاف می شود. چه کسی به جوانها گفته بروید اعتکاف کنید، سه روز روزه بگیرید، از مسجد بیرون نروید و وقتتان را در آنجا به عبادت و ذکر ودعا و تضرع و توسل بگذرانید.
چه کسی بخشنامه کرده بود؟ به آنجا می روند و استفاده معنوی می برند.» 
 

 

/ 0 نظر / 15 بازدید