میلاد مبارک

هفته وحدت فاصله میان 12 ربیع الأول که سالگرد ولادت بیامبر اکرم (ص) بنا بر روایات أهل سنت تا 17 ربیع الأول که تاریخ ولادت رسول الله محمد صلى الله علیه و آله بنا بر روایات موجود در شیعه است ، از سوی امام خمینی ره ، به عنوان هفته وحدت نامگذاری شده است. ارگانی رسمی هم با نام ( مجمع تقریب بین مذاهب اسلامی ) رسما الان در حال فعالیت هست که کنفرانس بین المللی وحدت در هفته وحدت هر ساله در تهران را برکَزار می کند و علمای بزرگ را از کشورهای مختلف دور هم جمع می کند. و همواره از شخص مقام معظم هبری تا همه مسولین این مملکت تأکید دارند که وحدت میان مسلمانان باید ایجاد شود و عوامل تفرقه خشکانده شود.

دلیل نام گذاری هفته وحدت :

1- به دلیل این که دین اسلام دین کامل و تحریف نشده یکتاپرستی است.

2- برای حفظ وحدت میان اهل سنت وشیعه که در زادروز رسول ا… اتفاق نظرندارند. تاریخ نگاران و سیره‏نویسان شیعه و اهل سنت، با این که در سال و ماه تولد آن حضرت، اتفاق نظر داشته و می‏گویند که آن حضرت در اول عام‏الفیل، برابر با سال 570 میلادی و در ماه ربیع الاول دیده به جهان گشود، ولی درباره روز تولد اختلاف نظر دارند. شیعیان، معتقدند که رسول خدا(ص) در روز جمعه، مصادف با 17 ربیع الاول به دنیا آمد و اهل سنت می‏گویند که تولد وی روز دوشنبه دوازدهم ربیع الاول بوده است.(4) در نظام جمهوری اسلامی ایران نیز، به خاطر احترام به دیدگاه علمای شیعه و اهل سنت و جهت ایجاد وحدت و هم دلی میان تمام مسلمانان جهان، از 12 تا 17 ربیع الاول، هفته وحدت اعلام گردیده و مسلمانان عالم این هفته را گرامی می‏دارند.

3-برای این که قرآن کتابی است آسمانی و جامع که برای راهنمایی همه بشریت نازل شده. 4-به دلیل پیروزی انقلاب اسلامی که مدیون وحدت امت اسلامی است. به امید وحدت همیشگی

 منابع و موآخذ :

1- مسار الشیعه: ص30. منتخب التواریخ: ص55. 2- مصباح المهتجد: ص732.زادالمعاد: ص344.مسارالشیعه: ص29.توضیح المقاصد: ص7.بحارالانوار: ج97ص168 ج19 ص104-125. 3- مسار الشیعه: ص 28. قلایدالنحور: ج ربیع الاول،ص21. 4- تاج الموالید (از مجموعه نفیس)، ص43؛ الارشاد، ص525، و کشف الغمة، ج2، ص369.

/ 0 نظر / 54 بازدید