هنگامه اعلان وصایت و ولایت، امیر المومنین (علیه السلام ) بر همگان خجسته باد.

عید کمال دین، سالروز اتمام نعمت و هنگامه اعلان وصایت و ولایت، امیر المومنین (علیه السلام ) بر شماخجسته باد. سال دهم هجرت، پیامبر ص برای انجام فریضه حج با یک جمعیت 10 هزار نفری به سوی مکه حرکت کردند. سخنرانی های جامع در روز عرفه و منی نمودند. پایان مراسم حج، همگان به قصد وطن، مکه را ترک کردند، وقتی کاروان ها به نزدیک غدیر خم که برکه آبی بود رسیدند پیک وحی فرود آمد و به پیامبرخدا ص فرمان توقف داد. در آن صحرای سوزان ، انتظار برای رسیدن بقیه کاروان ها، دستور بازگشت کاروان های از پیش رفته، * یَأَیهُّا الرَّسُولُ بَلِّغْ مَا أُنزِلَ إِلَیْکَ مِن رَّبِّکَ وَ إِن لَّمْ تَفْعَلْ ، فَمَا بَلَّغْتَ رِسَالَتَهُ وَ اللَّهُ یَعْصِمُکَ مِنَ النَّاسِ إِنَّ اللَّهَ لَا یهِدى الْقَوْمَ الْکَافِرِینَ(مائده/67) اى پیامبر، آنچه از جانب پروردگارت به سوى تو نازل شده، ابلاغ کن و اگر نکنى پیامش را نرسانده‏اى. و خدا تو را از [گزندِ] مردم نگاه مى‏دارد. آرى، خدا گروه کافران را هدایت نمى‏کند. پیامبر سخنرانی نمود و بعد از حمد و ثنای خداوند و گواهی بر یگانگی خدا و پیامبری خود فرمود: ای مردم !نزدیک است که من دعوت حق را لبیک گویم و از میان شما بروم . من مسئولم و شما نیز مسئول هستید.... من کنت مولاه و فهذا علی مولاه هان ای مردم !هرکس من مولا و رهبر او هستم ، علی نیز مولا و رهبر اوست. و این جمله را سه بار تکرا نمودند که : پروردگارا! هرکس علی را دوست دارد، تو او را دوست بدار و هرکس با او دشمنی کند با او دشمن باش، هرکس او را یاری کند تو یاور او باش. و هرکس او را تنها گذارد ، تو نیز او را تنها گذار ! لازم است حاضران به غایبان خبر دهند و آنها را از این امر مهم مطلع سازند. هنوز این اجتماع با شکوه پایان نیافته بود که فرشته وحی فرود آمد و پیامبر ص را بشارت داد : الْیَوْمَ أَکْمَلْتُ لَکُمْ دِینَکُمْ وَ أَتمْتُ عَلَیْکُمْ نِعْمَتىِ وَ رَضِیتُ لَکُمُ الْاسْلَامَ دِینًا (مائده/3) امروز دین شما را برایتان کامل و نعمت خود را بر شما تمام گردانیدم، و اسلام را براى شما [به عنوان‏] آیینى برگزیدم. حدیث غدیر از احادیث متواتر است یعنی اینکه بیشتر راوایان حدیث آن را نقل کرده اند : 120 صحابی ، 89 نفر از تابعان و در مجموع 14 قرن 360 تن از عالمان و دانشمندان سنی آن را روایت کرده اند که اگر راویان شیعی را هم در نظر بگیرم در بالاترین حد تواتر قرار میگیرد. سلام بر غدیر، سلام بر سرنوشت رقم خورده تاریخ، سلام بر چشمه همیشه زلال، سلام بر مولا علی بن ابیطالب- علیه السلام- و چه بهتر است بگوییم: « سلام بر مولا امیرالمومنین- علیه السلام- » زیرا که لقب خاص اوست زیرا این لقب را خداوند تعالی به ایشان عطا فرمودند.

اعمال این روز مبارک چند چیز است:

1- روزه است که کفّاره شصت سال گناه است.

2- غسل است.

3- زیارت حضرت امیر المؤ منین (ع) است و سزاوار است که انسان هر کجا باشد، سعى کند که خود را به قبر مطهر آن حضرت برساند و از براى آن جناب در این روز، سه زیارت مخصوصه نقل شده که یکى از آنها زیارت معروفه (امین الله) است که از نزدیک و دور خوانده مى شود و آن از زیارات جامعه مطلقه است.

4- بخواند تعویذى را که سید در (اقبال) از حضرت رسول صلى الله علیه و آله روایت کرده است.

5- دو رکعت نماز کند و به سجده رود و صد مرتبه شکر خدا کند، پس سر از سجده بردارد و بخواند: (اللهم انى اسئلک بان لک الحمد...) و اگر این دو رکعت نماز را نزدیک به زوال بکند و در رکعت اول قدر و در دوم توحید بخواند، بهتر است.

 6- دو رکعت نماز کند، پیش از زوال به نیم ساعت. در هر رکعت، حمد یک مرتبه و توحید و انّا انزلناه و آیة الکرسى را هر یک ده مرتبه بخواند که مقابل صد هزار حجّ و صد هزار عمره و باعث قضای حوایج است و بهتر آن که بعد از نماز، این دعا را بخواند: (ربنا اننا سمعنا منادیا...)

7. بخواند دعاى ندبه را.

8. بخواند دعاى: ( اللهم انى اسئلک بحق محمد نبیک و على ولیک ...) که شیخ مفید روایت کرده و اگر بتواند بخواند دعاهاى مبسوطه را که سید در (اقبال) نقل کرده است.

9. آن که چون مؤمنى را ملاقات کند، این تهنیت را بگوید: (الحمدلله الذى جعلنا من المتمسکین بولایه امیر المؤ منین و الائمه علیهم السلام.) و نیز بخواند: ( الحمدلله الذى اکرمنا بهذا الیوم و جعلنا من الموفین بعهده الذى عهده الینا و میثاقه الذى و اثقنا به من ولایه و لاة امره و القوام بقسطه و لم یجعلنا من الجاحدین و المکذبین بیوم الدین) بدان که در این روز شریف از براى پوشیدن جامه هاى نیکو و زینت کردن و شادى کردن و شاد نمودن شیعیان امیر المؤ منین علیه السلام و عفو از تقصیرات ایشان و توسعه بر عیال و اطعام مؤ منان و افطار دادن روزه داران و مصافحه با مؤمنین و رفتن به زیارت ایشان و تبسّم کردن بر رویشان و شکر الهى به جاى آوردن به جهت نعمت بزرگ ولایت و بسیار فرستادن صلوات و اکثار در عبادات و طاعات از براى هر یک فضیلتى عظیم است و یک درهم که در این روز، کسى به برادر مؤمن خود بدهد، برابر است با هزار درهم در غیر این روز و طعام دادن به مؤ منى در این روز، مثل طعام دادن به جمیع پیغمبران و صدیقان است و این روز، روز قبولى اعمال شیعیان و روز برطرف شدن غمهاى ایشان است. 

التماس دعا . 

 

/ 1 نظر / 17 بازدید
سعید خاکی

سلام می خوای بازدید وبلاگت بالا بره ، می خوای قالب شخصی خودت رو داشته باشی ، می خوای وبلاگ برتر باشی ... بیا به وبلاگ من و از خدماتی که ارائه میدم استفاده کن ، حتما بیا ... ممنونم